top of page

Miminka

 

První rok dítěte představuje jedno z klíčových období vývoje nervového systému. Během této doby dochází k výraznému vývoji hrubé a jemné motoriky, vývoji smyslů, řeči a počátku vývoje citové (emoční) stránky dítěte. Vývoj motoriky a dynamika vývoje jsou v raném dětství vynikajícím ukazatelem správného vývoje nervové soustavy.

Podíváme se, jak vypadá přirozený vývoj dítěte, co by přibližně mělo umět v jaké době. Je to cesta od lehu na zádech přes přetočení na břicho, plazení, lezení po čtyřech, nakračování, vstávání až po chůzi. Všechny pohyby na sebe navazují.

 

Přeskočení některého z nich může v budoucnu znamenat menší či větší školní problémy.

 

A pozor, každé dítě je jiné! Berte časové rozmezí orientačně. Důležitější než „kdy“ dítě začíná něco dělat, je „jak“ to dělá a to, aby žádnou vývojovou fázi nepřeskočilo.

Image by Rachel Forrez

Chcete získat ještě více informací o primárních reflexech?

kniha-marja-volemanova.png

Objednejte si moji knihu Přetrvávající primární reflexy. V českém prostředí je to unikátní publikace o přetrvávajících primárních reflexech a je určena širokému spektru čtenářů a zejména těm, kteří se snaží vyřešit příčinu lavinovitě narůstajících problémů dnešních dětí s učením a chováním.

marja.jpg

PhDr. Marja Volemanová, PhD.

Cena knihy je 490 Kč

Poštovné: platba předem - 90 Kč, dobírka - 120 Kč

bottom of page